Serdar N. Eser

Yönetim Kurulu Üyesi

1964 yılında Ankara’da doğan Serdar ESER ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamış, 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) İktisat Bölümünden mezun olduktan sonra 1987 yılında açılan sınavı kazanarak Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) uzman yardımcısı olarak göreve başlamıştır. SPK’nın çeşitli Dairelerindeki (OFD; KYD, DEDA) görevlerini takiben 2010 yılında Denetleme Dairesi’nden Başuzman olarak görevinden ayrılmış ve Borsa’da işlem gören Metemteks A.Ş. ve Metemtur A.Ş.’ye Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. 2011 yılında ise şirket birleşmeleri sonucunda ortaya çıkan yapıda yine Borsa’da işlem gören Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamıştır. Aynı zamanda Işıklar Grubunun çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur. 2014 yılı sonunda Işıklar Grubundaki tüm görevlerinden ayrılarak 2015 yılında Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Genel Müdürü olmuş ve halen bu görevine devam etmektedir.
Bu görevinin yanı sıra Serdar Nuri ESER aynı zamanda Şekerbank’ın iştiraki durumundaki Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği görevini de sürdürmekte, olup 2010 yılından itibaren de İstanbul Bilgi Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Genel Ekonomi, İşletme Finansmanı ve Finansal Kurumlar ve Piyasalar derslerini vermektedir.
Lisans eğitimini takiben Yüksek Lisansını Gazi Üniversitesi Muhasebe Finans Bölümünde tamamlayan Serdar Nuri ESER 1997-1998 yılları arasında University of Pennsylvania, Usa The Wharton School Capital Market Programını bitirmiştir. 2009 yılında kaydolduğu Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Doktora programını tez aşamasında dondurmuştur.
Serdar Nuri ESER, SPK tarafından belirlenen tüm lisans belgeleri ile birlikte Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik(SMMM) ve Bilirkişilik sertifikalarına da sahiptir.
Çeşitli dernek ve vakıflarda üyelikleri bulunan (Mülkiyeliler Birliği, SPK Meslek Personeli Derneği, KOTEDER, TEMAR, İMV) Serdar ESER aktif olarak Borsaya Kote Şirket Yöneticileri Derneği (KOTEDER) Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türkiye Ekonomik ve Mali Araştırmalar Vakfı (TEMAR) yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Uzun yıllar İstanbul Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ile Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerinde bulunmuştur.